Wzmożone działania jednostki OSP KSRG Pustyny

2015-08-24

W przeciągu kilku ostatnich dni nasza jednostka uczestniczyła w kilku zdarzeniach. W większości były to pożary ale wyjeżdżaliśmy również do usuwania miejscowych zagrożeń. I tak 14 sierpnia (piątek) OSP KSRG Pustyny została zadysponowana do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Targowiska.http://www.krosno112.pl/.../1055-targowiska-palil-sie-garaz-s... Spaleniu uległ garaż w budynku mieszkalnym i dzięki szybkiej i sprawnej akcji strażaków pożar nie przedostał się na część mieszkalną. Następnie w dniu 19 sierpnia ( środa) nasza jednostka wyjechała do pożaru ścierniska i zarośli w miejscowości Krościenko Wyżne. Akcję utrudniał silnie wiejący wiatr. W działaniach brało udział 5 zastępów straży pożarnej. Już w dniu 20 sierpnia (czwartek) zastęp z naszej jednostki wyjeżdżał dwukrotnie do usuwania miejscowych zagrożeń w miejscowości Pustyny i Iwonicz. W obydwu przypadkach działania związane były z usunięciem gniazd szerszeni. Kolejnym dniem kiedy mieliśmy pełne ręce roboty był piątek 21 sierpnia. Około godziny 13:00 nasza jednostka została zadysponowana przez SK KM PSP w Krośnie do pożaru ścierniska pomiędzy miejscowością Pustyny i Krościenko Wyżne. Spaleniu uległo ponad osiem hektarów ściernisk, łąk i niewielkiego lasu. W działaniach brało udział trzy zastępy OSP KSRG, Pustyny Krościenko i Iskrzynia. Akcja trwała ponad dwie godziny. Na kolejny wyjazd nie musieliśmy długo czekać, ponieważ tuż po godzinie 16 SK w Krośnie dysponuje naszą jednostkę do pożaru nieużytków w tym samym miejscu gdzie byliśmy wcześniej. Tym razem palił się las oraz bale słomy. Przy pomocy prądu wody oraz tłumic i kopaczy pożar został ugaszony. W akcji brało udział dwa zastępy OSP KSRG Pustyny i Krościenko Wyżne. Działania trwały ponad półtorej godziny.
W ostatnich dniach wzmogło się wypalanie ściernisk i suchej trawy, ponadto wieje silny wiatr, który powoduje szybkie rozprzestrzenianie się ognia i potencjalnie niewielkie ognisko, może przeobrazić się w poważny pożar i zagrozić ludziom i środowisku. Apelujemy o rozwagę!!!!!