Uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego samochodu dla OSP Pustyny

2016-06-02

W dniu 29 maja w Pustynach odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla OSP Pustyny. W uroczystościach udział wzięli druhny i druhowie OSP Pustyny, oraz zaproszeni goście. To ważne dla pustyńskich strażaków wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w kościele parafialnym. Następnie kompania honorowa OSP Pustyny wraz z pocztami sztandarowymi uczestniczących w uroczystościach okolicznych jednostek, przemieściła się na plac przed remizą w Pustynach. Główna część rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości druha Janusza Litwina, prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie dh Janowi Kilarowi. Następnie podniesiono flagę Związku ZOSP RP na maszt, oraz odegrano hymn związkowy. Kolejnym punktem było wygłoszenie przez prezesa OSP Pustyny dh Krzysztofa Podkula, okolicznościowego referatu.

Referat okolicznościowy z okazji uroczystego poświęcenia i przekazania jednostce OSP Pustyny, nowego średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego
Mercedes Benz Atego.

Szanowni zaproszeni goście, drogie druhny i druhowie, mieszkańcy Pustyn i Zalesia.

W dniu dzisiejszym zgromadziliśmy się w tym miejscu, aby dzielić radość z faktu otrzymania przez Ochotniczą Straż Pożarną w Pustynach, nowego średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego Mercedes. W historii 90 lat istnienia naszej jednostki jest to piąty samochód pożarniczy. Pierwszym pojazdem będącym na wyposażeniu naszej jednostki był oczywiście wóz konny z dwucylindrową pompą ręczną zakupiony w roku powstania OSP Pustyny 1927. Kolejnym już mechanicznym pojazdem był samochód marki Lublin, który trafił do nas w połowie lat 60 - tych XX wieku. Pod koniec lat siedemdziesiątych jednostka wyposażona została w samochód marki Żuk, który to zastąpił mocno już wyeksploatowanego Lublina. Przez kolejne lata rozwój naszej jednostki, oraz stawiane nam coraz wyższe wymagania wymusiły w pozytywnym tego słowa znaczeniu na obecnych władzach samorządowych rozbudowę zaplecza garażowego i pozyskanie drugiego samochodu ratowniczo - gaśniczego. Taki samochód został przekazany naszej OSP w 1997 roku, przez Komendę Rejonową PSP w Krośnie a był nim średni samochód ratowniczo - gaśniczy Daf. Kolejne lata mijały a sprzęt się starzał. Pod koniec 2004 roku jednostka wymienia leciwego już Żuka na nowy lekki samochód gaśniczy Ford Transit. Zakup tego pojazdu był możliwy przy współfinansowaniu gminy Krościenko Wyżne i ZG ZOSP RP. Samochód Żuk został przekazany jednostce OSP Lipie w gminie Czarna w Bieszczady. 2005 rok jest rokiem włączenia naszej jednostki w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Kolejne lata to czas kiedy jednostka nasza przechodzi poważne zmiany. Strażacy podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach podstawowych i specjalistycznych, pozyskiwany jest nowy sprzęt i wyposażenie. Niestety w tym miejscu stajemy przed kolejnym problemem, mianowicie zaplecze garażowe jakim dysponujemy staje się już coraz ciaśniejsze i uniemożliwia nam dalszy rozwój. Pomocną dłoń wyciąga do nas samorząd gminny, który w całości finansuje budowę nowej remizy z trzema boksami garażowymi, którą to oddajemy do użytku 3 maja 2013 roku. Przez kolejne lata doposażmy naszą jednostkę w coraz bardziej nowoczesny sprzęt min w ciężki zestaw narzędzi hydraulicznych. W 2015 roku w budżecie gminy Krościenko Wyżne zostaje zapisane zadanie pod nazwą
„ Zakup nowego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla OSP Pustyny". Po procedurze przetargowej zostaje wyłoniony dostawca samochodu , Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Bocar z Korwinowa koło Częstochowy.
W dniu 16 października przedstawiciele naszej jednostki i pracownicy urzędu gminy w Krościenku Wyżnym uczestniczą w odbiorze nowego samochodu. Tego samego dnia w godzinach wieczornych nowy samochód zajechał pod remizę w Pustynach. Radości jaka wtedy towarzyszyła strażakom, nie sposób jest opisać. Wreszcie jednostka OSP Pustyny posiadała na swoim wyposażeniu jeden z najnowocześniejszych samochodów pożarniczych w naszym powiecie.
Przez pewien czas na naszym wyposażeniu były trzy samochody. Jednakże w lutym bieżącego roku samochód Daf został przekazany innej OSP. Trafił on na teren powiatu jasielskiego do gminy Nowy Żmigród na wyposażenie OSP Grabanina.

Szanowni Państwo!

Kończąc chciałem podziękować za nowy samochód, zapewniam że trafił on w odpowiednie ręce i do właściwych ludzi. Posiadając takie wyposażenie jakim obecnie dysponujemy jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa na terenie naszej miejscowości, gminy i powiatu.

Kolejnym bardzo podniosłym momentem było uroczyste przekazanie jednostce w Pustynach nowego wozu bojowego. Przekazania dokonał wójt gminy Krościenko Wyżne Jan Omachel, Przewodniczący Rady Krościenko Wyżne Antoni Dębiec, oraz nadbrygadier Bogdan Kuliga. Podczas uroczystości medalami za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni: Jan Omachel i Antoni Dębiec. Okolicznościowe dyplomy oraz statuetki otrzymali druhowie: Krzysztof Podkul, Waldemar Śliwiński, Marek Fejkiel, Rafał Kielar, Piotr Bargiel i Edward Bargiel. Aktu poświęcenia dokonali księża Tadeusz Osiński proboszcz parafii Pustyny, oraz Wiesław Kałamarz proboszcz parafii Krościenko Wyżne.
Zarząd OSP Pustyny składa serdeczne podziękowania wszystkim którzy wzięli udział w uroczystościach, szczególnie delegacją OSP Kombornia, Iskrzynia, Korczyna, Miejsce Piastowe i Grabanina, wraz z pocztami sztandarowymi, oraz Gminnej Orkiestrze Dętej z Krościenka Wyżnego.

Krzysztof Podkul
Prezes OSP Pustyny